- Štítky blogu
Dopravu našeho zboží zajišťují společnosti DPD, Toptrans a Zásilkovna.
Platit můžete kartami:

Za naši kvalitu mluví hodnocení našich zákazníků
Zboží dodáno včas, dobrá informovanost o stavu objednávky. Doporučuji.
Miroslav
Profesionální přístup. Výborná komunikace a rychlost dodání zboží. Všem doporučuji.
Jan
Dopravce část zboží poškodil a firma KaD do 2 dnů zaslala znovu nepoškozenou novou část - super . Za 2 dny jsem ji přebíral - opravdu rychlé a slušné řešení.
Tomáš
Spojování a pokládka KG potrubí od A do Z
Spojování
Spojování KG trubek a tvarovek probíhá pomocí tzv. hrdla s těsněním a trubkové části – každá tvarovka a trubka je na jedné straně opatřena právě hrdlem a na druhé zkosenou trubkovou částí. Spojování probíhá bez jakéhokoliv lepení - vznikne vám spoj, který:
je vodotěsný a plynotěsný minimálně do výšky vodního sloupce 5 m
bylo prokázáno, že spolehlivě těsní až do deformace potrubí cca 20 %
má životnost větší než stěna trubky, tj. naprosto spolehlivě přes 100 let
Doporučujeme použít montážní mazivo, aby se jednotlivé části potrubí při samotném skládání zbytečně nedřelo a nesnižovalotím svou životnost. Orientační tabulka spotřeby maziva je k nahlédnutí níže.
Trubky spojujte ideálně tzv. „po vodě“, tedy aby voda protékala směrem od hrdla k trubkové částí. Přípustná je však i opačná varianta a to zejména při použití přesuvky (tu použijete, pokud se vám sejdou dvě trubkové části proti sobě).
Přidáváme odkaz na video z Youtube kanálu Sami Sobě, kde je spojování KG potrubí velice dobře znázorněno.
Pokládka
Při pokládce do země je nutné brát v úvahu 2 důležité aspekty:
1. samotné uložení do země – obsypové materiály a hloubku uložení
2. sklon potrubí
1. uložení do země
Nejprve si musíme připravit lože trubky, to se skládá z podsypu, obsypu a zásypu.
Materiál: písek, stejnozrnný štěrk, drcený stavební materiál apod. s hrubostí do 22 mm (lože trubky nesmí obsahovat větší kameny, které by mohly vyvíjet na trubku tlak a potenciálně způsobit její poškození)
- Podsyp je vrstva pod samotnou trubkou, měl by být vysoký minimálně cca 10 cm. Podsyp rozhodně trochu zhutněte – je totiž nežádoucí, aby si lože dále sedalo a trubka se v něm dále hýbala
- Obsyp přijde následně nasypat okolo trubek.
- Zásypem se potrubí přikryje – tato vrstva by měla být minimálně 30 cm vysoká!
Správně vytvořené lože následně umožní potrubí lehce v zemi pružit a mnohem lépe tak odolávat tlaku a případnému opotřebení.
Nyní přichází na řadu druhá vrstva krytí – na to se už použije zemina, kterou jste předtím ze země vykopali. Ale pozor – zemina by měla obsahovat kameny o velikosti maximálně 150 mm. Větší kameny by opět mohly vyvíjet tlak na určité části potrubí, čímž by mohla klesnout jeho životnost. Zeminu hutníme postupně po vrtvách cca 10-15 cm.
Hutnit těžkou technikou se ale doporučuje až od výšky 1 m od vlastní trubky.
Celková hloubka uložení potrubí od zamýšleného povrchu se odvíjí od kruhové tuhosti trubek a dle použití:
bez pojezdu automobilu 0,8 – 4 m
s pojezdem automobilu 1 - 3,5 m
bez pojezdu automobilu 0,6 – 6 m
s pojezdem automobilu 0,7 – 6 m
Bude-li přes potrubí přejíždět automobil, doporučuje použít trubky o kruhové tuhosti SN8. Stejně tak v případě, že nemůžete dodržet rady o doporučeném krytí, doporučujeme použít trubky o vyšší tuhosti – tj. SN 8.
Všechny vrstvy a doporučené hloubky jsou rozepsány na schématu níže.
2. sklon potrubí
Ať už odvádíte dešťovou nebo splaškovou vodu, snažte se docílit sklon cca 3-5 % (tj. 3-5 cm na 1 m délky). Norma sice pro dešťovou vodu stanovuje 1 %, ale toho může být v praxi poměrně problematické docílit.
3. použití trubek jako propustků
Plastové trubky lze použít i jako propustek, avšak vždy berte SN 8 – z důvodu poměrně malého krytí je potřeba zvolit vyšší kruhovou tuhost.
Při vytváření tohoto návodu jsme čerpali z oficiálního Technického manuálu, který si nechal zpracovat Pipelife ke svým trubkám a z našich zkušeností.
Upozornění: tento návod je obecný a nemůže vzít do úvahy veškeré specifika, která se zrovna ve vašem případě mohou vyskytnout (hrubost zeminy, přítomnost podzemní vody, intenzita hutnění, úhel uložení, druh dopravního zatížení apod.) a nemůže tak nahradit projektovou dokumentaci!
Podívejte se také na to, jak vlastně KG trubky vybírat.